Murat Dedeman, 1951 yılında Ankara’da doğmuştur. TED Ankara Koleji mezunu olan Murat Dedeman yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve İdari İlimler Akademisi’nde tamamlamıştır.
 
Murat Dedeman, üniversite eğitiminin ardından babası Mehmet Kemal Dedeman’ın yanında iş hayatına atılarak, uzun yıllar Dedeman Topluluğu’nun çeşitli yönetim kademelerinde görev almıştır. 1992 yılından bu yana da Dedeman Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir.
 
Mehmet Kemal Dedeman’ın çizdiği yolda faaliyetlerini sürdüren Dedeman Topluluğu, otelcilik ve madencilik alanlarına odaklanmış, bu alanlarda istihdam ve değer yaratan yeni yatırımlar gerçekleştirmiş, birçok ilke imza atmış ve yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da güvenilir bir marka olarak tanınmıştır.
 
Dedeman Topluluğu, Murat Dedeman’ın Başkanlığı’nda Türk otelciliğindeki öncü konumunu Palandöken, Bodrum, Rize, Erciyes, Diyarbakır, Konya gibi birbirinden farklı coğrafyalarda hizmete açtığı tesisler ile pekiştirmiş ve bu yörelerin turizm açısından gelişimine katkıda bulunmuştur. Ayrıca Dedeman, Kıbrıs, Moldova ve Özbekistan’da hizmete giren otellerle, uluslararası alanda kendi markası altında işletme yapan ilk ve tek Türk otel zinciri olma özelliğini kazanmıştır. 
 
Dedeman Topluluğu madencilik alanında da önemli adımlar atmış ve Türkiye’de madencilik sektörünün standartlarının gelişimine katkıda bulunmuştur. "Çağdaş işletmelerde çevreye saygılı üretim" anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Dedeman; krom, çinko ve kurşun  rezervleri, üretimi ve ihracatı açılarından Türkiye’deki en büyük maden şirketlerinden biri olmuştur. 
 
Ayrıca Dedeman Holding, Murat Dedeman Başkanlığı’nda, sosyal sorumluluk bilinci içerisinde Türkiye’nin birçok bölgesinde eğitim ve sağlık yatırımları gerçekleştirmiştir.
 
Dedeman Holding’in faaliyet gösterdiği sektörlerle ilgili  TUGEV, SKAL, TUROB, TUSIAD, TABA gibi mesleki dernek ve vakıflarda Yönetim Kurulu Üyelikleri ve üyelikleri bulunan Murat Dedeman, 6 Nisan 2007 tarihinde seçildiği Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de sürdürmektedir.
 
Ayrıca Dedeman, Umut Vakfı Kurucu Mütevellisi olmanın yanı sıra Kayseri İli Yardım Derneği, TED Ankara Kolejliler Derneği,  TED İstanbul Koleji Vakfı, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı, Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı gibi çeşitli sosyal, sportif ve kültürel dernek ve vakıflara da üyedir. 
 
Kayak, tenis ve doğa sporlarına meraklı olan Murat Dedeman, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığı da yapmıştır.