"Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın" Karikatür Yarışması Karikatürleri

2007
Bireysel Silahsızlanma Ödüllü
“Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” Karikatür Yarışması

“Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” konulu Karikatür Yarışması’nın amacı, karikatür sanatının tüm olanaklarını kullanarak, toplumumuzda gün geçtikçe artan bireysel silahlanmanın olası neden, sonuç ve tehlikelerini irdelemek ve kamuoyunu bu konuda bilinçlendirmektir.
 
Tüm ulusal amatör ve profesyonel karikatürcülere açık olan yarışma, “18 yaş üstü” ve “18 yaş altı” olmak üzere 2 kategoride düzenlenmiştir. “18 yaş üstü” kategoride, 155 kişi, 313 karikatür ile yarışmaya katılmıştır. 36 farklı ilden katılan çizerlerimizin yaşları 19 ile 80 arasındadır. “18 yaş altı” kategoride ise 110 kişi 155 karikatür ile yarışmaya katılmıştır. Ülkemizin 22 farklı ilinden yarışmaya katılan genç çizerlerimizin yaşları 8 ile 18 arasında bulunmaktadır.
 
Eserler, 5 Eylül 2007 günü, Dedeman İstanbul Oteli’nde Seçici Kurul’un değerlendirmesine sunulmuş ve ödül alanlar belirlenmiştir. Sergilenmeye değer yapıtlar ayrıca belirlenmiştir.
 
Ödül Töreni, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilmiş olup, 116 eser bir hafta süreyle sergilenmiştir.
 
Bu albümde ve düzenlenecek sergilerde yer alması üzere 100 eser Seçici Kurul tarafından ayrıca belirlenmiştir. Yarışmaya katılan ve yayınlayamadığımız tüm eser sahiplerinin isimlerini yayınlıyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz.