12. Bireysel Silahsızlanma Ödüllü "Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın" Belgesel Film Yarışması

12. Bireysel Silahsızlanma Günü Ödül Töreni

Umut Vakfı Ödülleri sahiplerini buldu
 
Umut Vakfı’nın düzenlediği “Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” Belgesel Film Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu.
 
Bireysel silahsızlanma konusunda bugüne kadar birçok önemli adım atmış olan Umut Vakfı, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü çerçevesinde Taksim Meydanı ve Atatürk Kültür Merkezi’nde bir dizi etkinliğe ev sahipliği yaptı.
 
Umut Vakfı’nın Kurucu Başkanı Nazire Dedeman’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikler kapsamında, Taksim Meydanı’nda gerçekleşen “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü”nün ardından Atatürk Kültür Merkezi’nde “Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” Belgesel Film Yarışması’nın ödül töreni düzenlendi. İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Beyoğlu Belediye Başkanlığı’nın işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinliklere üst düzey bürokratlar katıldı.
 
28 Eylül, Perşembe günü, saat 11:55’te, Semaver Kumpanya Performans ve Perküsyon eşliğinde Taksim Meydanı’nda gerçekleşen “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” eyleminde bireysel silah mağdurları, duyarlı kişiler ve bireysel silahlanmaya karşı duranlar, kırmızı halı üzerine bir çift ayakkabı veya çiçek bırakarak bireysel silahlanmayı protesto ettiler. Eylemin ardından bu yıl belgesel film kategorisinde 12’incisi düzenlenen Bireysel Silahsızlanma Ödülleri, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki törenle sahiplerini buldu.
 
Mithat Bereket, Nazire Dedeman, Can Dündar, Uğur Kutay, Sezgin Türk, Prof. Dr. Nazmi Ulutak ve Mustafa Ünlü’nün yer aldığı yarışmanın Seçici Kurulu’na Ümit Kıvanç başkanlık yaptı. Mansiyon ödüllerinde Başak Özbek’in yönetmenliğindeki “Sözde Silah-sızlanma” filmi birinci oldu. Meltem Cemiloğlu’nun filmi “SilahlanMA” ikincilik ödülü alırken, Ş. Doğan Lehimler’in “Bireysel Silahlanma” adlı filmi üçüncü oldu. Birinciye 2.500 YTL, ikinciye 1.500 YTL, üçüncüye ise 1.000 YTL’lik ödüllerin dağıtıldığı törende, benzin istasyonlarında çalışanları eğitmek amacıyla “Silahın Gölgesi” adlı bir film hazırlatmış olan BP Türkiye’ye Kurumsal Duyarlılık Takdir Ödülü sunuldu.

 
Umut Vakfı

Vakıf, çocukların ve gençlerin, sorunlarını ve anlaşmazlıklarını şiddet içermeyen yöntemlerle çözen, barışçıl ortamlar yaratabilen, hukukun üstünlüğüne inanan ve adalet duygusu gelişmiş, çağdaş insanlar ve sorumlu yurttaşlar olarak yetişmelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. Umut Vakfı; amaçları doğrultusunda geleneksel olarak heykel, fotoğraf, haber, karikatür ve kısa film gibi farklı dallarda her yıl “Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın ” konulu ödüllü yarışmalar düzenlemekte, “Yurttaş Olmak İçin…” eğitici eğitimleri vermekte ve akademik çalışmalar yayınlamaktadır. Umut Vakfı, bugüne kadar gösterdiği istikrarlı performansı sonucunda Birleşmiş Milletler Sosyal ve Ekonomik Konseyine " danışman " olarak tayin edilmiştir. Vakıf, Türkiye ’den sadece beş sivil toplum kuruluşuna verilen bu statünün haklı gururunu taşımaktadır.
Konu
Poster
Seçici Kurul
Başvuru Formu
Yarışma Sonucu
Nazire Dedeman Konuşma Metni
Basın Dosyası
Fotoğraflar