13. Bireysel Silahsızlanma Ödüllü "Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın" Karikatür Yarışması

 13. Bireysel Silahsızlanma Günü Ödül Töreni

Umut Vakfı tarafından düzenlenen "Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” konulu karikatür yarışmasında ödül alan eserler 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde açıklandı.

Umut Vakfı, bireysel silahsızlanmanın önemine dikkat çekmek ve bu konudaki toplumsal birlikteliğin güçlenmesini sağlamak amacıyla 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinliğini ve “13. Bireysel Silahsızlanma Ödül Töreni”ni düzenledi.

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikler kapsamında, önce Taksim Meydanı’nda “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinliği gerçekleştirildi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın konuşmasıyla destek verdiği etkinliğin ardından, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda “Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” konulu karikatür yarışmasının ödül töreni gerçekleşti. İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı’nın da konuşma yaptığı ödül töreninde; Haymana Kaymakamı Süleyman Erdoğan’a, Osmaniye İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz’a ve Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü Emniyet Amiri Serdar Şenyurt’a 2007 yılında bireysel silahsızlanma konusunda gerçekleştirdikleri başarılı çalışmalar nedeniyle teşekkür plaketleri verildi.

“Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” Karikatür Sergisi Lütfi Kırdar’da...

18 yaş üstü ve altı olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenen yarışmanın Seçici Kurulu’nda şu üyeler yer aldı: Dr. Ayhan Akcan (Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi), Nazire Dedeman (Umut Vakfı Kurucu Başkanı), Dr. Kadir Doğruer (Karikatürist), Bedri Koraman (Karikatürist), Salih Memecan (Karikatürist), Metin Peker (Karikatürist), Metin Üstündağ (Karikatürist) ve Tonguç Yaşar (Karikatürist).

18 yaş üstü kategoride
Birincilik Ödülü : Burak Ergin 
İkincilik Ödülü : Ekrem Borazan 
Üçüncülük Ödülü : Önder Önerbay 

18 yaş altı kategoride
Birincilik Ödülü : Cef Inselberg
İkincilik Ödülü : Gurur Birsin
Üçüncülük Ödülü: Deniz Yavuz

18 yaş üstü kategoride Ahmet Öztürklevent, Cumhur Gazioğlu, Mahmut Akgün, Musa Gümüş ve Ümit Müfit Dinçay; 18 yaş altı kategoride ise Kerem Altınsoy, Ömer Faruk Uslu, Taha Kuşçulu, Tarık Akyol ve Zehra Gülen Turan mansiyon aldı.

“Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” konulu karikatür sergisi 28 Eylül – 8 Ekim 2007 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Haliç Salonu’nda görülebilir.

28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü etkinlikleri, İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Belediye Başkanlığı işbirliğiyle; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ve Etica İletişim ve Danışmanlık’ın desteğiyle gerçekleştirildi.

Umut Vakfı
Vakıf, geleceğimizin garantisi olan gençlerin, sorunlarını ve anlaşmazlıklarını şiddet içermeyen yöntemlerle çözen, barışçıl ortamlar yaratabilen, hukukun üstünlüğüne inanan ve adalet duygusu gelişmiş, çağdaş insanlar ve sorumlu yurttaşlar olarak yetişmelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. Umut Vakfı, amaçları doğrultusunda geleneksel olarak heykel, fotoğraf, haber, karikatür ve kısa film gibi farklı dallarda her yıl “Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” konulu ödüllü yarışmalar düzenlemekte, “Yurttaş Olmak İçin…” eğitici eğitimleri vermekte ve akademik çalışmalar gerçekleştirmektedir. Umut Vakfı, IANSA (Uluslar arası Hafif Silahlar Eylem Ağı) üyesi ve Birleşmiş Milletler Sosyal ve Ekonomik Konseyi’ne "danışman" statüsüne sahip olan ülkemizdeki beş sivil toplum kuruluşundan biridir.
Konu
Poster
Seçici Kurul
Başvuru Formu
Yarışma Sonucu
Nazire Dedeman Çağatay Konuşma Metni
Basın Dosyası
Fotoğraflar