14. Bireysel Silahsızlanma Ödüllü "Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın" Haber Yarışması

14. Bireysel Silahsızlanma Günü Ödül Töreni

Nazire Dedeman : “28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nün ülkemizde resmen tanınmasını bu konudaki toplumsal zihniyetin dönüşmesi ve bireysel silahlanmanın toplumda karşılık bulduğu kültürel algılanışın değişmesi açısından önemli ve gerekli buluyoruz.”


Umut Vakfı, bireysel silahsızlanmanın önemine dikkat çekmek ve bu konudaki toplumsal birlikteliğin güçlenmesini sağlamak amacıyla 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinliğini ve ardından “14. Bireysel Silahsızlanma Günü Ödül Töreni”ni düzenledi.

Umut Vakfı’nın Kurucu Başkanı Nazire Dedeman’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikler kapsamında, Taksim Meydanı’nda gerçekleşen “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü”nün ardından Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde “Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” Haber Yarışması’nın ödül töreni düzenlendi. Nazire Dedeman’ın konuşmasının ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı bir konuşma yaptı.

Dedeman yaptığı konuşmada, bireysel silahsızlanma konusunda ciddi adımlar atılabilmesi için yapılması gerekenleri vurgulayarak, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nün resmen kabul edilmesinin önemini vurguladı. Aynı zamanda haber yarışmasının kapsam ve içeriğine ilişkin bilgi verdi.

Bu yıl “Haber” dalında 14’üncüsü düzenlenen Bireysel Silahsızlanma Ödülleri, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ndeki törenle sahiplerini buldu.

İlgili kanunlarda silah olarak tanımlanmış araçlarla toplumda meydana gelmiş olaylara ilişkin tüm “haberler” bu yılki yarışma kapsamında değerlendirildi. Yarışma, “Gazete Haberi”, “Televizyon Haberi”, “Radyo Haberi” ve “İnternet Gazetesi Haberi” olmak üzere 4 farklı kategoride düzenlendi. Yarışmaya profesyonel gazetecilerin yanı sıra Genç iletişimciler Özendirme Ödülleri de verildi.

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özden Çankaya, Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman, Kanal B Genel Müdürü Osman Nahit Duru, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Umut Vakfı Onursal Mütevellisi ve Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Nail Güreli, Umut Vakfı Mütevellisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Fikret İlkiz, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, Açık Radyo Yayın Yönetmeni Ömer Marda, Bianet İfade Özgürlüğü Editörü Erol Önderoğlu, CNN TÜRK, 360 Derece Ana Haber Bülteni Yapımcı ve Sunucusu Şirin Payzın, Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Sucu, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu ve Doğuş Yayın Grubu Radyolar Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe’nin yer aldığı yarışmanın Seçici Kurulu’na Nail Güreli başkanlık yaptı.


Seçiciler Kurulu; haberin söylemi, haberin niteliği, haber olma koşulları taşıyıp taşımadığı, izleyici – dinleyici – okuyucu üzerinde yarattığı etki, dilin ve görsel malzemenin kullanılış biçimi gibi kriterleri göz önünde bulundurdu.

Değerlendirme sonucunda belirlenen ödüller açıklandı:

GAZETE haberi dalında BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
Ercan Sarıkaya ve Güngör Karakuş 
(23 Ocak 2008’de Sabah Gazetesi’nde yayınlanan “Yer Gök Kurusıkı” başlıklı haber ile)


GAZETE haberi dalında ÖZEL ÖDÜL
Arif Arslan 
(13 Mayıs 2008 ve 15 Mayıs 2008’de Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan “Mumcu Halay Çekti, Silahlar Susmadı. Yorumsuz! (G-3’lü Düğünde 2 Tutuklama)” başlıklı haberlerle
)

TELEVİZYON haberi dalında MANSİYON ÖDÜLÜ
Erhan Esen ve Ersin Esen
(20-21 Haziran 2008 tarihinde CNTV, TGRT, Kanal D, Star TV, Show TV, ATV, FOX, Kanal 1 kanallarında yayınlanan “Zafer Kutlamalarında Silahlar Susmadı – Maç Sonrası Maganda Kurşunuyla İnsanlar Yaralandı” haber)


RADYO haberi dalında BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
Sevan Kazancı ve Sinem Tok 
(NTV Radyo’da yayınlanan “Bireysel Silahsızlanma” başlıklı haber ile)

İNTERNET haberi dalında BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
Tolga Korkut 
(Bianet haber sitesinde 10 Eylül 2008 tarihinde yayınlanan “Silahsız Çocuklar Yetiştirmek Mümkün” başlıklı haberiyle)“GENÇ GAZETECİLER ÖZENDİRME ÖDÜLLERİ”

GAZETE haberi dalında Genç Gazeteciler Özendirme ÖDÜLÜ
Aytekin Atasoyu 
(Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi “İletişim Gazetesi”nde yayınlanan “Erzurumlular Bireysel Silahlanmaya Nasıl Bakıyor” başlıklı haberiyle)


GAZETE haberi Genç Gazeteciler Özendirme MANSİYONU
Ömer Kocaman
(CRT Haber Gazetesi’nde yayınlanan “Kurşun Adres Sormuyor” başlıklı haberiyle)


RADYO haberid alında Genç Gazeteciler Özendirme ÖDÜLÜ
Mert Talat Dilekçioğlu 
(Ankara Üniversitesi Radyosu “Radyo İlef”te yayınlanan “Silahların Zaferi” başlıklı haberiyle)
Konu
Poster
Seçici Kurul
Başvuru Formu
Yarışma Sonucu
Nazire Dedeman Çağatay Konuşma Metni
Basın Dosyası
Fotoğraflar