Tür : Bilimsel İnceleme ve Araştırma Yarışması   " /> Tür : Bilimsel İnceleme ve Araştırma Yarışması   " />

17. Bireysel Silahsızlanma Ödüllü "Ayrımcılığın Önlenmesi ve Yurttaşlık Bilinci" Yarışması

17. Bireysel Silahsızlanma Günü Ödül Töreni
Umut Vakfı Ödülleri sahiplerini buldu!

Bu yıl “Ayrımcılığın Önlenmesi ve Yurttaşlık Bilinci” Bilimsel Araştırma ve İnceleme dalında düzenlenen “17. Bireysel Silahsızlanma Günü Ödüllü Yarışması”nın, Dedeman İstanbul Oteli’nde yapılan gecesinde ödüller sahiplerini buldu...
 
Bireysel silahsızlanmanın önemine dikkat çekmek ve bu konudaki toplumsal birlikteliğin güçlenmesini sağlamak amacıyla Umut Vakfı’nın düzenlediği 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde, “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinliğinin ardından 17. Bireysel Silahsızlanma Günü Ödül Töreni yapıldı. 

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay’ın açılış konuşmasını yaptığı Ödül Töreni’nde, Dedeman’ın konuşmasının ardından İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu ve CHP Ankara Milletvekili Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka birer konuşma yaptı.

Ayrımcılığın ortadan kaldırılması ilkesi ve ayrımcılığın gerçek ya da potansiyel çatışmaya yol açabilecek özelliklerine dikkati çekmek, şiddet, nefret söylemi, ırkçılık, öfke, suç korkusu, korkunun önlenmesi, medyanın ve kültür endüstrisinin rolü, silah ve bireysel silahsızlanma konularında toplumsal yaşamın disiplinler arası bir yaklaşım ile incelenmesine ve çözüm önerilerinin sunulmasına aracılık etmeyi amaçlayan ödüllü yarışmanın seçici kurul üyeleri: Dr. Erdal Atabek (Doktor, Yazar), Ragıp Duran (Gazeteci), Prof.Dr. Yasemin İnceoğlu (Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof.Dr. Nilüfer Narlı (Sosyolog, Bahçeşehir Üniv. Öğretim Üyesi), Doç.Dr. Bülent Şam (Adli Tıp Uzmanı), Prof. Dr. Timur Demirbaş (Hukukçu, Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi), Prof. Dr. Durmuş Tezcan (Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Öğretim Üyesi), Prof. Dr. İsmail Tufan (Gerontolog, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi) Dr. Ayhan Akcan (Psikiyatr, Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi) Av. Fikret İlkiz (Umut Vakfı Mütevellisi ve Yönetim Kurulu Üyesi), ve Nazire Dedeman Çağatay (Umut Vakfı Kurucu Başkanı). 

25 katılımcının 8 eseri arasından yapılan değerlendirme sonucunda belirlenen ödüller açıklandı:
 
Ayrıca bu yıl, yaşama hakkına doğrudan muhalefet eden bireysel silahlanma ve onun en seviyesiz kullanımı olan havaya ateş açma eylemlerine karşı aldıkları önlemler ve çocukları oyuncak silahlardan arındırmak için yürüttükleri projeler ile Bireysel Silahsızlanmaya sağladıkları destek sebebiyle Muğla Emniyet Müdürü sayın Kadir Ay, Gaziantep Emniyet Müdürü sayın Süleyman Oğuz, Zonguldak Emniyet Müdür Yardımcısı sayın Selçuk Aydın, Kocaeli Kartepe Emniyet Müdürü sayın Yüksel Toprak ve Sakarya Akyazı Belediye Başkanı sayın Yaşar Yazıcı’ya Aydın’a Nazire Dedeman Çağatay tarafından plaketleri verildi.
 
Konu
Poster
Seçici Kurul Üyeleri
Başvuru Formu
Nazire Dedeman Çağatay Konuşma Metni
Basın Dosyası
Fotoğraflar