Tür : Makale Yarışması   " /> Tür : Makale Yarışması   " />

6. Bireysel Silahsızlanma Ödüllü "Medyanın Barışa Katkısı" Makale Yarışması

6. Bireysel Silahsızlanma Ödüllü "Medyanın Barışa Katkısı" Makale Yarışması
 
28 Eylül 2000

Umut Vakfı tarafından ulusal basında yayınlanan uzlaşmacı ve anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözümlemeye özendiren köşe yazılarının tümünü taranarak, toplam 550 köşe yazısından ilk elemede 70 adet makale yarışmaya alınmıştır. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinde kurulu olan "Search for Common Ground" da Ortadoğu ülkeleri yazılı basınında yayınlanan köşe yazılarını tarayarak Umut Vakfı ile ortak çalışmaya girerek, ödül törenini Türkiye’de gerçekleştirmeye karar vermiştir.

Jüri Üyeleri :
Prof. Dr. Ali Atıf Bir
Prof. Dr. İlter Turan
Prof. Dr. Mehmet R. Gürkaynak
Nail Güreli
Nazire Dedeman
Ruhat Mengi

Ödül Alanlar :
Türkiye de dahil olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin çeşitli gazetelerinden 35 köşe yazarı Umut Vakfı’nın Istanbul Dedeman Otel’inde düzenlemiş olduğu sempozyuma katılmış ve medyanın barışa katkısı konusunu 3 gün süre ile tartışarak olumlu ortak noktalara varılmıştır.
 
Bireysel Silahsızlanma Ödül Töreni İstanbul Dedeman Oteli’nde 28 Eylül 2000 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
 
Ödüle layık görülen tüm yabancı köşe yazarları ile Umut Vakfı Bireysel Silahsızlanma Ödülü Birincisi köşe yazarları ayrıca "J. Zel Lurie Araştırmacı Gazeteci Fonu"ndan ödül almışlardır.
 
Ödül töreni öncesinde Türkiye de dahil olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin çeşitli gazetelerinden 35 köşe yazarı Umut Vakfı’nın Istanbul Dedeman Otel’inde düzenlemiş olduğu sempozyuma katılmış ve medyanın barışa katkısı konusunu 3 gün süre ile tartışarak olumlu ortak noktalara varılmıştır.
 
Tüm katılımcılara teşekkür ederiz.
Nazire Dedeman Konuşma Metni