Bağcılar Belediyesinin Dünya Engelliler Günü Kutlaması: Atış Poligonunda Talim!

1 Aralık 2010

Bağcılar Belediyesinin Dünya Engelliler Günü Kutlaması:
Atış Poligonunda Talim!


30 Kasım 2010 tarihli basın daveti karşısında Umut Vakfının hangi amaçla bu etkinliğin düzenlendiğini anlama çabası “Görme engelli vatandaşlarımızdan gelen talep üzerine bu etkinliği düzenledik. Normal günlerde yapamayacakları bir olayı gerçekleştirerek “heyecan yaşatmak” istedik” diye bir cevap alınmıştır. Özenli bir “Bireysel Silahsızlanma” takipçisi gönüllüsü Umut Vakfını konudan haberdar ederken bir de serzenişte bulunmuştur: “Engellinin asıl problemi bu mu?”.

Basın davetinde Güneşli Polis Merkezi Amirliği nezaretinde 1 Aralık 2010 saat 10:00’da yapılacağı yazan etkinliğin o an için güvenlik önlemleri alınmış bir ortamda gerçekleştirilmesi olayın tehlikesini gidermeye yetmiyor. 17 yıldır bireysel silahlanmaya karşı mücadele etmekte olan Umut Vakfı, kamu yararına çalışması gereken kurumların tam da kamu sağlığını tehdit eden şiddetin en uç noktadaki simgesi silahın kullanımına yönelik bir etkinlik düzenlemesini büyük talihsizlik olarak değerlendirmektedir.

Engelli yurttaşlarımızın belli bir bölümünün geçmişte maruz kaldıkları şiddet sonucu, ateşli silahlar sonucu bu durumda oldukları acaba hiç mi akıllara gelmedi? Her fırsatta dile getirdiğimiz üzere yılda 3.000 kişiyi ateşli silahlar ile kaybediyoruz. 700 kişi ise silahlar ile yaralanıyor. Yaralıların bir bölümü sağlıklarına kavuşurken yaşadıkları olayın izlerini çeşitli bedensel engelleri ile ömür boyu taşımak durumunda kalabiliyorlar. Onlar için “heyecan yaşatmak” üzere yapılan bu etkinliğin ne anlam ifade etiğinin kendilerine sorulması gerekirdi diye düşünüyoruz.

Bağcılar Belediyesini etkinlik düzenlerken daha geniş boyutta değerlendirme yapması, etkinliğin hedef kitlesinde bulunan yurttaşları memnun etmeye çalışırken tekrar mağdur etmemesi konusunda uyarmamız gerekiyor. Kamu hizmetinde bulunup toplum sağlığını göz ardı etmenin kabul edilebilir bir yanı bulunmamaktadır. Konuyla ilgili tüm yetkilileri sağduyulu hareket etmeye davet ediyoruz.

Ayrıntılı bilgi için: 0212 337 29 93; vakif@umut.org.tr 


Bağcılar Belediyesi Basın Bülteni