1903 yılında  Kayseri’de doğan Mehmet Kemal Dedeman,  babasının vefatı ile öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmış, kendi ticarethanesinde iş hayatına genç yaşta başlamıştır.

1924 yılında Kayseri’deki ticarethanesinin tasfiye edilmesinin ardından İzmir’e taşınmış ve burada 1927 yılına kadar ticari atılımlarına devam etmiştir. Mehmet Kemal Dedeman aynı yıl askerlik görevini yapmak üzere Kahramanmaraş’a gitmiş ve askerlik dönüşünde Kayseri Adliyesi’nde Zabıt Katibi olarak göreve başlamıştır. 1931 yılında Kayseri Adliyesi’ndeki görevinden ayrılarak, yeniden ticaret hayatına atılmıştır. Mehmet Kemal Dedeman için bir dönüm noktası olan bu tarih, aynı zamanda "Dedeman" olgusunun başlangıcı sayılır. İlk olarak Ankara’da gıda-taahhüt işleriyle uğraşan Mehmet Kemal Dedeman, 1939 yılından sonra İstanbul Yeşilköy, Ankara Etimesgut ve Kütahya Askeri Havaalanları ile Kayseri Tayyare Fabrikası gibi inşaatlarda müteahhitlik yapmıştır. 1945 yılında, zamanın hükümetince başlatılan Yıldırım Yolları Projesi kapsamında Kayseri, Kırşehir, Sivas arasındaki yol inşaatlarının yapımını üstlenmiş ve gerçekleştirmiştir.
 
Dedeman Şirketler Topluluğu’nun önemli faaliyet alanlarından madencilik konusundaki çalışmalar, yine Mehmet Kemal Dedeman’ın girişimleriyle 51 yıl önce, 1947 tarihinde başlamıştır. Krom, çinko, kurşun vr manyezit madenlerinin işletmesi ve ihracatı bu alanda gerçekleştirilen ilk çalışmalar olmuştur. Mehmet Kemal Dedeman’ın turizm sektöründeki ilk girişimi ise 32 yıl önce, 1966 yılında Dedeman Ankara Oteli’nin açılmasıyla başlamıştır. Dedeman bünyesinde bu tarihten itibaren çok sayıda otel, eğlence ve hizmete yönelik işletmelerle yeni yatırımlar da birbirini izlemiştir.
 
Yıllar önce, içindeki ülke sevgisi ve inancıyla yola çıkan Mehmet Kemal Dedeman bugün de yapmış olduğu yatırımların yanında eğitim ve sağlık kurumları inşası ve bunlara yaptığı yardımlarla ülkesine hizmet vermeye devam etmiş ve Devlet Üstün Hizmet Madalyası almıştır.
 
Umut Vakfı Kurucu Mütevellisi olan Mehmet Kemal Dedeman, Umut Vakfı’nın kuruluşuna her türlü maddi ve manevi katkıda bulunarak, büyük destek vermiştir.
 
12 Şubat 1998’de 95 yaşında vefat eden Mehmet Kemal Dedeman, Dedeman Şirketler Topluluğu’nun Yönetim Kurulu Onur Başkanı idi.