1938 yılında Biga’da doğdu. Robert Kolej’den ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 1972 yılında ABD Kansas Üniversitesi Sosyal Psikoloji Bölümü’nden doktora derecesini aldı. 1972–1975 yılları arasında ABD’de George Mason Ünivesitesi’nde öğretim üyeliği yaptı.
 
1975 yılında  Türkiye’ye dönerek Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. 1979-1982 yılları arasında aynı üniversitenin Mimarlık Fakültesi’nde Doçent olarak çalıştı. 1983 yılında tekrar Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’ne döndü; bu bölümde Bölüm Başkanlığı ve Fakülte’de Dekan Yardımcılığı yaptı. Adıgeçen bölümden emekliliğini istediği 1999’dan bu yana Biga Çanakkale’de yaşıyor; kendi kurduğu Gürkaynak Yurttaşlık Enstitüsü’nde çalışıyor. Bugüne dek, 75’in üzerinde ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşa danışmanlık yaptı, 10,000’in üzerinde kurum çalışanına eğitim verdi; ilgili konularda araştırmalar yaptı. Bu etkinliklerini sürdürüyor.
 
Prof. Dr. Gürkaynak’ın sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkisi, 1970’lerde Psikologlar Derneği’nin başkanlığını yaparken başladı. “Avrupa  Barış ve Uzlaşma Bilimi  Birliği”nin kuruculuğunu ve altı yıl başkanlığını yaptı; San Sebastian, Varna, Belfast ve Varşova’da bu konularda toplantılar düzenledi. Şimdi, adıgeçen kuruluşun onursal başkanı. Orta Doğu Barış Süreci’nde yedi yıl aktif rol aldı.
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nın ve Umut Vakfı’nın kuruculuğunu yaptı ve halen bu iki Vakfın Genel Kurul üyesi.
 
GSM: 0533 363 1687
E-posta: mrg@umut.org.tr