Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü - 28 Eylül 2013

Basın Açıklaması                                                                                     27 Eylül 2013

Geleneksel 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Gününde
“BU YIL SESSİZ AYAKKABILAR YÜRÜMEYECEK” 


“Bireysel silahlanmayı protesto ettiğimiz Sessiz Ayakkabılar bu yıl yürümeyecek”

Her yıl düzenlediğimiz 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinliğimizi bu yıl Taksim Meydanı’nda yapamıyoruz. İstanbul Valiliği etkinliğimize Taksim Meydanı değil Galatasaray Lisesi önünde izin verdi. Biz de Umut Vakfı olarak bu yıl Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşünü yüreklerimizde yapma kararı aldık. Bireysel silahla yakınlarını kaybetmiş kişilerin ve destek verenlerin sessiz protesto gösterisini Taksim Meydanı’nda toplanmadan yüreklerimizde gerçekleştireceğiz.

Türkiye’de medyada yer alan bireysel silahlı olayların 2013 yılının ilk 5 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %12 artmış olduğunu gözlemledik. Ölüm oranları ise aynı döneme göre %15 artmış. Türkiye’de şiddet her geçen gün daha da “ölümcül” olmaktadır. Silahların kullanım amaçlarına baktığımızda da genel eğilimin değişmediğini görüyoruz; Silahları “kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için ediniyoruz” diyenler %44 oranında yakınlarına silah doğrultuyorlar; olayların %53’ü tartışma üzerine yaşanıyor;

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü Ödüllü Yarışmamızın da bu yılki konusu "Şiddetin Şakası Yok!“ Sıfır Şiddet: Yaşama Hak Tanıyın” başlığı ile Öykü dalında oldu. Liseler arasında yapılan yarışmada en fazla işlenen konunu “aile içi şiddet”, özellikle de “baba” şiddeti olması önemli bir problemin varlığını da ortaya koyuyor.

*Umut Vakfı’nın faaliyetlerinden anında haberdar olmak istiyorsanız, bizi ’dan takip edebilirsiniz.

http://www.facebook.com/UmutVakfi , https://twitter.com/#!/UmutVakfi