Sessiz Ayakkbaların Yürüyüşü - 28 Eylül 2014

Sessiz ayakkabılar bu yıl da yürüyemedi

Her yıl ortalama 4 bin 500 kişinin bireysel silahlarla can verdiği Türkiye’de “bireysel silahsızlanmanın önemine dikkat çekmek ve bu konudaki toplumsal birlikteliğin güçlenmesini sağlamak” amacıyla Umut Vakfı’nca her yıl  ‘28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde Taksim’de düzenlenen ve geleneksel hale gelen  “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinliğine İstanbul Valiliği geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, “Taksim yasağı”nı gerekçe göstererek “izin” vermedi. Valilik, Umut Vakfı’na programın sadece saat 10:30’da Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması olarak değiştirilmesi koşuluyla yapılabileceğini bildirdi.

Etkinlik ve programın bir bütün halinde uygulanabilmesi için Valilikten istenen saatin 12:30 olduğunu, böylece program bütününün bozulmadan gerçekleştirilebileceğini belirten Umut Vakfı yönetimi, çelenk bırakma saatinin 10:30 olmasının 14:00’deki ödül törenini de aksatacağını, çelenk bırakmaya gelenlerin saatlerce alanda beklemek zorunda kalacaklarını vurguladı. Buna karşın valilik, çelenk bırakma töreninin de, 12.30′da yapılmasına ‘izin’ vermedi.

Umut Vakfı tarafından 2001 yılından beri Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte bireysel silahlar nedeniyle yakınlarını  kaybeden  aileler bir araya geliyordu. “Bireysel bir silah ile hayatını kaybetmiş kişilerin protesto şansı” olmamasından yola çıkan “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü”nde aileler ve toplumun duyarlı yurttaşlar Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire  Dedeman Çağatay ile birlikte kırmızı halı üzerine kaybettiği yakınlarının ayakkabılarıyla, fotoğraflarını ve kırmızı karanfiller bırakıyordu. Aileler, kendi yaşadıkları büyük acıyı başkalarının yaşamaması için tüm topluma duyarlı olma çağrısında bulunuyorlardı. Program, daha sonra da, tüm katılımcılarla birlikte yine Taksim’deki bir otelde saat 14:00’te  “Bireysel Silahsızlanma Ödülleri” töreniyle devam ediyordu.

Taksim Yasağı nedeniyle “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” bir kez daha gerçekleştirilemezken 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü etkinlikleri  kapsamında  Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay ve vakıf yönetim kurulu üyeleri 28 Eylül Pazar günü sabah saat 10.30′da Taksim Atatürk Anıtı’na üzerinde “Silah sadece öldürür”, “Bireysel silahsızlanmaya hayır” yazılı çelenkler bıraktı. Umut Vakfı yöneticileri daha sonra Taksim Anıtı’nda bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Bu törenin ardından bu yıl 20.’si gerçekleştirilen ve her yıl başka bir sanat dalında düzenlenen “20. Bireysel Silahsızlanma Ödülü: Barışın Dili Şiddetin Reddi” konulu fotoğraf yarışmasının ödül töreni  öğleden sonra saat 14.00′de Taksim The Marmara Otel’de gerçekleştirildi.

Törende, fotoğraf yarışmasını kazananlara ödüllerinin verilmesinin yanı sıra yaptıklarıyla bireysel silahlanmaya katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara da katkı plaketi sunuldu…


Fotoğraflar