TEGV’nın Gönüllülerine "İnsanım - Bireyim - Yurttaşım" Eğitici Eğitimleri

Biga’da bulunan Umut Vakfı Gürkaynak Enstitüsü’nde gerçekleştirilen "İnsanım - Bireyim - Yurttaşım" eğitici eğitimleri, Umut Vakfı’nın katkılarıyla, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) nın gönüllüleri eğitiliyor. Eğitimler Umut Vakfı Mütevellisi Prof. Dr. İpek Gürkaynak’ın önderliğinde deneyimli eğitici kadrosuyla yapılıyor. Eğitimlere katılan TEGV gönüllüleri görüşlerini bizlerle paylaştılar...

Didem ÇİÇEK - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 21 - Meslek: Öğrenci
Her sunumda farklı bir konu ve farklı bir yöntemle karşılaştık. Tartışmalar, dramalar ve özellikle ders sonlarında yaptığımız değerlendirmeler hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği konusunda aydınlatıcı oldu. Birebir örnekler üzerinde tartıştığımız için hatalarımızı ya da geliştirmemiz gereken yönleri daha net görebildik. Ortamın rahatlığı ve samimiyet, sorunlarımızı rahatça sormamızı sağladı. Akılımdaki soru işaretlerine cevap bulabildim.

Sezgi ÇAĞDAŞ - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 20 - Meslek: Öğrenci
Eğitim süresi içinde nasıl düşünülmesi gerektiğini öğrendim. Yani amaçlanan eğitimse, eylemin inceliklerinin ve ayrıntılarının ne kadar önem teşkil ettiğini anladım. Eğitim Fakültesinde okuyorum ama eğitim hakkında hiçbir şey bilmediğimi de farkettim.

Meryem Meltem TATLIER - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 21 - Meslek: Öğrenci
Çocuklara nasıl davranmam gerektiğini, nelerin yanlış anlaşılabileceğini, nasıl bir tavrın nasıl bir sonuca yol açabileceğini, konuların yartabilceği duygusal açılımları anlama yardımcı oldu.

Arsin DEMİR - Cinsiyet: Erkek - Yaş: 26 - Meslek: Avukat
Artık çocuklara bir şeyler anlatırken, karşılarında nasıl durmam gerektiğini, onların derse ilgisini nasıl sürekli kılabilceğime dair bilgi ve yöntemlerle donandım.

Sevil BÜYÜKTARAKÇI - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 19 - Meslek: Öğrenci
Eğitim herşeyden önce sabırlı davranmayı, hoşgörüyü öğretmekte. Kavramları, birbirine her ne kadar benzer gibi görünse de aralarındaki küçük farklılıkları göstermek açısından yöntemler çok büyük bir öneme sahip.
Amaçlananlara ulaşabilmek için gerekli yöntemleri öğrendiğimi ve gerektiğinde bu yöntemleri benim de geliştirebileceğimi öğrendim.

Neşe DALAK - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 22 - Meslek: Öğrenci
Bilgi olarak zenginleştim. Bu kavramlara, hukuki kurallara yabancıydım ve yanlış bilgilerim vardı. Bunları öğrendim ve yanlış bilgilerimi düzelttim. Yöntemlere yabancı değildim (bazılarına) Oyun-Dava, Halka yöntemlerini bilmiyordum. Gerek mesleki yaşantımda, gerekse eğitim birikimimde uygulamayı düşünüyorum.

Birsen BABACAN - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 37 - Meslek: Tur Rehberi
Öğrenmenin sonu yok, her zaman her yerden bilgi almak güzel ve yararlı, bilgi güç ve güven verir. Grup çalışmalarında kendime başka birisinin gözüyle bakabilme yöntemini geliştirmeye çalıştım. Farklı kültür, çevre ve yaş kişilerden oluşan gruplarda çalışmanın güçlüğünü yaşamama karşın ortaya bir ürün çıkarabilmeyi başardığımı gördüm.

Feyza BATIMOZ - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 24 - Meslek: Laborant
Ruhum dinginlikle, aklım bilgilerle, kalbim sevgilerle donatıldı. Aynı şeyi çocuklara aktaracağıma öylesine inandım ki. Bu inanç benim kişisel gelişimimde oldukça katkıda bulunacak buna inanıyorum. Bu gönül birliğini çocuklara aktaracağımı biliyor olmak muhteşem bir duygu. İnancın olduğu yerde gerisinin çorap söküğü gibi geleceğine ilk defa bu kadar yakından tanık oldum.

Bahri KIZILKAYA - Cinsiyet: Erkek - Yaş: 23 - Meslek: Öğrenci
Grup yardımlaşmasını, iş bölümünü, psikolojisini fazlasıyla yaşadım. Önemli bir deneyim oldu benim için. Sık sık bu etkinliklere katılmayı düşünüyorum.

Ebru AKTAN - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 21 - Meslek: Öğrenci
Kesinlikle beni çok zenginleştirdi. Drama yönyemini az çok kullanmayı biliyordum fakat bunu sosyal içerkli deslerde uygulamıyordum. Artık uygulayabilceğime eminim. Farklı birçok yöntemi kullanmayı öğrendim. İlerki yaşantımda çocuklara ve kendime çok faydalı olacağıma inanıyorum.