Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri ANTALYA Yerel Medya Semineri

“Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri”
Yerel Medya Semineri’nin 12.si Antalya’da yapıldı

“Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri” Yerel Medya Semineri’nin 12.si 14 Ekim 2012, Pazar günü Antalya Dedeman Otel’de düzenlendi. Seminere Burdur, Denizli ve Isparta, illerinden tüm gazeteciler davetliydi.

Umut Vakfı’nın; dördüncü kuvvet medyanın, yerelden başlayarak, şiddet ve bireysel silahlanma ile oluşan olayları topluma yansıtma biçimine objektif ve meslek gereklerine uygun eleştirellikle yaklaşmasını sağlamak amacıyla başlattığı “Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri” konulu Yerel Medya Seminerleri 2007 yılından bu yana devam ediyor. Bugüne kadar Diyarbakır, Rize, Eskişehir, Hatay, Kars, Gaziantep, Konya, Muğla, İzmir, Zonguldak ve Bandırma’da düzenlenmiş olan seminerlerin 12.si 14 Ekim 2012 tarihinde Antalya Dedeman Otel’de yapıldı. Seminer bir gün sürdü.

Friedreich Ebert Stiftung Derneği’nin katkı verdiği Seminer, 14 Ekim 2012 Pazar günü, saat 10:00’da, “Açılış” konuşmalarıyla başladı. Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay’ın yaptığı açılış konuşmalarının ardından 1. Oturum’a geçildi.

Seminerin “Eleştirel Gazetecilik, Medya Okuryazarlığı, Şiddet Haberleri” başlıklı ilk oturumunda eleştirel gazetecilik nasıl yapılır ve Türkiye’de yaşama hakkı açısından bireysel silahsızlanma gazetecilik meslek etik ilkeleri konuları ele alındı. Oturum soru-cevap bölümüyle sona erdi.

“Eleştirel Gazetecilik Arayışı: Kuramlardan uygulamalara bir çerçeve kurmak” başlıklı 2. Oturum’da ise Şiddet Haberlerinde Toplumsal Cinsiyet Rolleri ve “Medyada Nefret Söylemi“ konuları ele alındı. Bu oturumun soru-cevap bölümünün ardından öğle yemeğine geçildi.

“Şiddet Haberleri, Gazetecilik Meslek İlkeleri ve Yerel Medya” başlıklı 3. Oturum’da ise medyaya bakış ve editoryal açıdan şiddet haberlerinin değerlendirilmesi konuları işlendi. 4. Oturum’daki Tartışma bölümü ise yerel medyadan deneyimler, görüşler ve değerlendirmelere ayrıldı.

Seminer, Umut Vakfı Onursal Mütevellisi ve Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Nail Güreli’nin yaptığı genel değerlendirmenin ardından katılımcılara sertifikaların sunulmasıyla sona erdi.

İyi Haftalar,
Umut Vakfı

Program
Nazire Dedeman Konuşma Metni
Fotoğraflar