Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri BANDIRMA Yerel Medya Semineri

“Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri”
Yerel Medya Semineri’nin 11.si Bandırma’da yapıldı


“Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri” Yerel Medya Semineri’nin 11.si 26 Mayıs 2012, Cumartesi günü Bandırma Eken Prestige Otel’de düzenlendi. Seminere Balıkesir, Bursa, Manisa, Yalova ve Çanakkale illerinden tüm gazeteciler davetliydi.

Umut Vakfı’nın; dördüncü kuvvet medyanın, yerelden başlayarak, şiddet ve bireysel silahlanma ile oluşan olayları topluma yansıtma biçimine objektif ve meslek gereklerine uygun eleştirellikle yaklaşmasını sağlamak amacıyla başlattığı “Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri” konulu Yerel Medya Seminerleri 2007 yılından bu yana devam ediyor. Bugüne kadar Diyarbakır, Rize, Eskişehir, Hatay, Kars, Gaziantep, Konya, Muğla, İzmir ve Zonguldak’ta düzenlenmiş olan seminerlerin 11.si 26 Mayıs 2012 tarihinde Bandırma Eken Prestige Otel’de yapıldı. Seminer bir gün sürdü.

Friedreich Ebert Stiftung Derneği’nin katkı verdiği Seminer, 26 Mayıs 2012 Cumartesi günü, saat 10:00’da, “Açılış” konuşmalarıyla başladı. Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel ve CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’nın yaptığı açılış konuşmalarının ardından 1. Oturum’a geçildi.

Seminerin “Eleştirel Gazetecilik, Medya Okuryazarlığı, Şiddet Haberleri” başlıklı ilk oturumunda eleştirel gazetecilik nasıl yapılır, Türkiye’de yaşama hakkı açısından bireysel silahsızlanma ve gazetecilik meslek etik ilkeleri konuları ele alındı. Oturum soru-cevap bölümüyle sona erdi.

“Eleştirel Gazetecilik Arayışı: Kuramlardan uygulamalara bir çerçeve kurmak” başlıklı 2. Oturum’da ise Şiddet Haberlerinde Toplumsal Cinsiyet Rolleri, Şiddet Haberlerinde “İnsan Hakları” ve “Medyada Nefret Söylemi“ konuları ele alındı. Bu oturumun soru-cevap bölümünün ardından öğle yemeğine geçildi.

“Şiddet Haberleri, Gazetecilik Meslek İlkeleri ve Yerel Medya” başlıklı 3. Oturum’da ise medyaya bakış ve editoryal açıdan şiddet haberlerinin değerlendirilmesi konuları işlendi. 4. Oturum’daki Tartışma bölümü ise yerel medyadan deneyimler, görüşler ve değerlendirmelere ayrıldı.

Seminer, Umut Vakfı Onursal Mütevellisi ve Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Nail Güreli’nin yapacağı genel değerlendirmenin ardından katılımcılara sertifikaların sunulmasıyla sona erdi.
Eğitim Programı
Nazire DEDEMAN ÇAĞATAY Konuşma Metni
Fotoğraflar