Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri KARS Yerel Medya Eğitimleri

Umut Vakfı Kars’da gazetecilerle buluştu...
“Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri”
Yerel Medya Semineri’nin beşincisi 25 Ekim 2009, Pazar günü
Kars’da gerçekleştirildi
Seminer’e Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum ve Ağrı illerinden gazeteciler katıldı...

Umut Vakfı’nın, dördüncü kuvvet medyanın, yerelden başlayarak, şiddet ve bireysel silahlanma ile oluşan olayları topluma yansıtma biçimine objektif ve meslek gereklerine uygun eleştirellikle yaklaşmasını sağlamak amacıyla düzenlediği “Türkiye’de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri” konulu Yerel Medya Seminerleri 2007 yılında başlamıştı.

Bugüne kadar Diyarbakır, Rize, Eskişehir ve Antakya’da düzenlenen eğitimlerin beşincisi, 25 Ekim 2009, Pazar günü Kars’da Simer Otel’de yapıldı. Seminere, Kars, Ardahan, Erzurum, Ağrı ve Iğdır’dan gelen gazetecilerin yanı sıra, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Salih Otlu, Prof. Dr. Arif Baysal da katıldı.

Seminer, Umut Vakfı ve Friedrich Ebert Stiftung Derneği temsilcilerinin açılış konuşmalarıyla başladı. 1. Oturumda Dr. Recep Yaşar’ın sunduğu “Gazetecilik Meslek İlkeleri ile TGC Hak ve Sorumluluk Bildirgesi Çerçevesinde Gazetecilerin Şiddet Haberlerine Yaklaşımı” konusunun ardından Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu “Etik Açıdan Medyada Şiddet Haberleri” konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Timur Demirbaş ise “Suç Korkusunun Yansıması Bakımından Medyada Şiddet Haberleri” konusunu değerlendirdi.

Seminerin öğleden sonra yapılan 2. oturumu ise Psikiyatr Dr. Ayhan Akcan’ın “Yaşama Hakkı Açısından Bireysel Silahsızlanma: Türkiye’de Durum ve Medyanın Sorumluluğu?” başlıklı konuşmasıyla başladı. Fransız Liberation Gazetesi’nin Türkiye Muhabiri Ragıp Duran’ın “Medyada Nefret Söylemi” konusundaki sunuşunun ardından Alman Radyosu-WDR’den Semiran Kaya “Almanya’da Şiddet Haberleri ve Etik” hakkında bilgi verdi.

Her iki oturuma, Kars Kuzeydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yücel Sezer Başkanlık etti. Seminer, katılımcı gazeteciler ve eğitimcilerin “Yerel Medya’nın Şiddet Haberciliğine Bakışı” konusundaki karşılıklı tartışmalarıyla ve sertifika töreni ile sona erdi.

Kars ve Gaziantep’de yapılan yerel medya seminerlerimizin içeriği kitap olarak yayınlanmıştır.
Eğitim Programı
Nazire Dedeman Konuşma Metni
Bettina Luise Rürup Açılış Konuşması
Fotoğraflar