Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Umut Vakfı "İnsanım - Bireyim - Yurttaşım" Eğitim Projesi

TEGV ve UMUT VAKFI; önceden gönüllü eğitimleri yapılması yoluyla TEGV Eğitim Parkları / Öğrenim Birimleri’ne başvuracak 11-14 yaş öğrencilere yurttaşlık bilinci ve insan hakları bilgisi vermek üzere bir eğitim projesi geliştirmişlerdir.

Proje’nin TEGV temsilcisi Sevil SEVENTÜRK, UMUT VAKFI temsilcisi Prof. Dr. İpek GÜRKAYNAK’dır.

Protokol ’ün amacı, proje kapsamında:
Eğitimlerde kullanılmak üzere, Prof. Dr. İpek GÜRKAYNAK ve ekibinin hazırlamış olduğu, telif hakkı UMUT VAKFI’na ait ’’Yurttaş Olmak İçin ...’’ adlı Öğrenci Kitabı ve Eğitici El Kitabı’nın TEGV’na bedelsiz olarak aktarılması,

Gönüllülerin eğitiminin Prof. Dr. İpek GÜRKAYNAK tarafından koordine edilmesi hususlarının koşullarını belirlemektir.
 
Proje, 01 Şubat 2002 - 30 Haziran 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

UMUT VAKFI ’’Yurttaş Olmak İçin ...’’ Öğrenci Kitabı ve Eğitici El Kitabı’nın 6., 7. ve 8. sınıflara uygun bölümlerinin saptayarak, herbir sınıf için 8 haftalık; haftada iki saat olmak üzere bir program oluşturmuş ve bu konudaki tüm giderleri karşılamıştır.

İlk etapta 5000 (beşbin) adet ’’Yurttaş Olmak İçin ...’’ Öğrenci Kitabı ve 90 (doksan) adet ’’Yurttaş Olmak İçin ...’’ Eğitici El Kitabı Proje kapsamındaki eğitimlere katılanlara ücretsiz olarak dağıtılmak üzere aktarılmıştır. İkinci etapta yine 5000 (beşbin) adet ’’Yurttaş Olmak İçin ...’’ Öğrenci Kitabı ve 90 (doksan) adet ’’Yurttaş Olmak İçin ...’’ Eğitici El Kitabı bedelsiz olarak TEGV’na bağışlanacaktır.