Umut Vakfı Gürkaynak Yurttaşlık Enstitüsü’nde Yurttaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi

Biga’da bulunan Umut Vakfı Gürkaynak Enstitüsü tarafından, Sabancı Üniversitesi’nin başlattığı ve Türkiye’deki diğer üniversitelerde de uygulanmasını hedeflediği Toplumsal Duyarlılık Projesi’nde faaliyet gösteren öğrencilerden oluşan bir gruba Yurttaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi verildi.

Umut Vakfı Mütevellisi Prof. Dr. İpek Gürkaynak’ın önderliğindeki deneyimli eğitici kadrosuyla gerçekleştirilen eğitime, Toplumsal Duyarlılık Projesi’nin uygulandığı Sabancı, Hacettepe, Ortadoğu Teknik (ODTÜ), Denizli Pamukkale ve Çanakkale 18 Mart gibi çeşitli üniversitelerden, sözkonusu projede çalışan öğrenciler katıldılar. Katılımcıların 5-7 Mart 2004 tarihlerindeki Yurttaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi ile ilgili görüşlerini sunuyoruz.

Feyza Tuncer - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 20 - Meslek: Öğrenci
Öncelikle buradan edindiğim eğitme yöntemleri ile daha düzenli bir akışa sahip ve daha sistematik; dolayısıyla da daha açık ve anlaşılabilir eğitimler verebileceğimi düşünüyorum. Açıkçası bu eğitimden önce, sistematik bir eğitim düzenlemem beklenseydi, ben bunun ancak insanları sıkacak bir eğitim olacağını düşünürdüm. Fakat bu üç günden sonra aslında sistematik eğitimin bir ders gibi olmak zorunda olmadığını ve eğitilen kimselerin de içine alındığı bir aktivite halinde sergilenebileceğini gördüm.

Zeynep Baker - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 23 -
Meslek: STK /Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projesi Çalışanı
Bu eğitimin beni bilgilendirmeden ziyade bakış açımı geliştirme ve genişletme anlamında zenginleştireceğini düşünüyorum.

Beyza Yamanlar - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 21 - Meslek:Öğrenci
Bilgi aktarma yeteneğimi kesinlikle zenginleştirecek. Değişik Yöntemler ve yaratıcı çözümler sağladı. Kavram olarak zihnimde olanları hatırlattı.

Cinsiyet: Kadın - Yaş: 23 - Meslek: Öğrenci
Çok fazla yöntem ve bilgi edindim. Öğrendiklerimi muhakkak herkesle paylaşmaya ve anlatmaya çalışacağım. Örneğin kitaptan ve yöntemlerden yararlanarak, Toplumsal Duyarlılık Projeleri gönüllülerine ilgili konuları aktaracağım.

Burcu Özoktay - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 22 - Meslek: Öğrenci
Eksikliklerimin farkına vardım. Bunun yanı sıra, doğru bildiğim bazı şeylerin aslında beni ne kadar yanılttığını gördüm. Kendi grubumda uygularken, bu zenginliklerle faydanın ve başarının artacağına inanıyorum.

Hüseyin KÜÇÜKAYDIN - Cinsiyet: Erkek - Yaş: 29 - Meslek: Asistan
Beni zenginleştirdiğine inanıyorum. Grup aktivitelerini yönlendirme ve grup dinamiğinden yararlanma konusunda çok güzel fikirler elde ettiğimi düşünüyorum. Artık gruplarla çalışırken daha donanımlı ve ne yapacağımı bilr bir şekilde çalışacağımı düşünüyorum.

Kerem BİLİR - Cinsiyet: Erkek - Yaş: 21 - Meslek: Öğrenci
Buraya gelmeden önce yurttaşlıkla ilgili bu kadar geniş bir yelpaze olduğunu bilmiyordum. Benim düşünemediğim hatta bazen de düşünüp ya bunun yurttaşlıkla ne ilgisi var dediğim konuların aslında benim asıl sorumluluğum olduğunun farkına vardım. Ve şöyle bir "keşke" de demek istiyorum. Keşke ben bu eğitimi daha önce imkanım olsa da daha doğrusu imkanınım olduğunun farkına varsaydım da daha önce öğrenseydim.

Mert ÖZSÖZ- Cinsiyet: Kadın - Yaş: 23 - Meslek: Öğrenci
Aldığım ilk eğitim olduğu ve 5 yıldır benzeri çalışmalarda amatör olarak yapmaya çalıştığım için eğitimleri almak, hem bana, kendi hatalarımı gösterdi. Hem de değer paylaşımlar ile yeni bilgi ve becerileri edinmemde yardımcı oldu. Kesinlikle, bu bilgileri ve paylaşımları çalıştığım gruplar içersinde kullanacağım.

Elçin UZUNAĞA - Cinsiyet: Kadın - Yaş: 21 - Meslek: Öğrenci
Bir eğitici olarak yeni yöntemler öğrenmek ve yeni duyarlılıklar kazanmak beni bu pozisyonumu kuvvetlendirecektir.

Cinsiyet: Kadın - Yaş: 20 - Meslek: Öğrenci
Bu kavramları bilmeme, belli eğitimleri almama rağmen, çocuklara çalışırken belli başlı "şeyleri" nasıl öğreteceğimi bilmiyordum. Ama artık pek çok teknik ve yöntemle bunu nasıl başaracağımı biliyorum