Umut Vakfı’ndan ABD Başkanı Barack Obama’ya Mektup

18 Aralık 2012

Mr. Barack Obama
ABD Başkanı
Washington D.C.

 

Sayın Barack Obama,

14 Aralık Cuma günü Connecticut Eyaletinde meydana gelen silahlı katliam için en içten başsağlığı dileklerimizi kabul etmenizi rica ederiz. Umut Vakfı, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi ile Özel Danışmanlık Statüsünde bir NGO olarak olaydan haberdar olduğumuz andan itibaren hem Türk hem de yabancı kanallardan detayları yakinen takip etti. Dileğimiz bir daha bu tür olayların yaşanmamasıdır.

Umut Vakfı 1993 yılında kurulmuş, hukukun üstünlüğü, yurttaşlık bilinci, barış ve uzlaşma kültürünün yaygınlaştırılması ve bu temellere dayanan bireysel silahsızlanma için mücadele eden bir vakıftır. Bizler Türkiye’de olduğu gibi dünyadaki bireysel silahlanmanın durumu ve sebep olduğu sonuçları yakından takip etmekteyiz. Ülkemizde geleneksel olarak silaha bir düşkünlük olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan sizin ülkenizle aralarında bir benzerlik bulunmaktadır. Kuruluşumuzdan bu yana Türkiye’de ve uluslararası düzeyde pek çok bilimsel araştırma ve konferanslar düzenledik. Neticede vardığımız nokta, bir ülkede silaha erişim ne kadar kolaysa ateşli silahlarla ölüm oranları da o kadar yüksek olur. Hal buyken çözüm aslında çok açıktır: bireysel silahlanmayı zorlaştırmak.

Çözümü bu kadar açık olan bir konunun müdahalesinin kolay olacağı anlamına gelmediğini Vakfımızı kurduğumuzdan beri sürdürdüğümüz mücadele nedeniyle çok iyi biliyorum. Türkiye’de silah kanununa silah edinimini zorlaştırıcı hükümlerin girmesi için 20 yıldır büyük çaba sarf ediyoruz. Elimizdeki son resmi veri olan 2007 yılında 3 bin kişiyi bireysel silahlar yüzünden kaybettik. Bugüne gelene değin ülkemizde de şiddet olayları her yıl katlanarak artı. Buna rağmen silah edinimini zorlaştırmayı başaramadık. Sizin ülkenizin çok ciddi bir silah lobisi var. Aynı zamanda bireysel silahlanmayı anayasal bir hak olarak kabul etmişsiniz. Ancak bu kabul ne yazık ki topluma çok yüksek maliyetler çıkarmaktadır.  Dünyadaki pek çok ülkenin sorunu da aynıdır.

Önünüzde uzun ve zorlu bir süreç olduğunun gayet bilincindeyiz. Ancak siz, dünyaya liderlik yapma misyonunu sahip bir başkan olarak bireysel silahlanma konusunu sona erdirebilecek bir pozisyondasınız. Yine medyadan takip ettiğim kadarıyla ABD’de 1982 yılından bu yana 62 katliam olayı yaşanmış. Son beş katliam olayı sizin döneminizde meydana gelmiş. Bu tablo önümüzdeki dönemde de olayların katlanarak artacağına bir işarettir. Önlem almadığınız takdirde tarihte ”döneminde katliamları en fazla olan başkan” olarak anılmanız çok mümkün.

Sizin gözyaşlarınıza tanık olduk. Hissettiğiniz acıyı biz de yüreklerimizde hissettik. Duygularınızda samimiyseniz bu gidişe bir son vermek elinizde. Dokunulması imkânsız görünen tabulara dokunun ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirin. Sizden bu yürekliliği göstermenizi rica ediyoruz.

Saygılarımla,

Nazire Dedeman Çağatay

Umut Vakfı Kurucu Başkanı