22. Bireysel Silahsızlanma Ödüllü "Yaşama Hak Tanıyın" El Yazması Mektuplar Yarışması

Konu
Herkesin mutlu ve huzurlu bir toplumda, korkusuzca ve güven içinde yaşama hakkı için “bireysel silahlanma” sorunuyla mücadele etmek Umut Vakfı’nın öncelikli görevlerindendir.
Ülkemizde, düğünlerde, asker uğurlamalarında, spor karşılaşmalarında, sevinçli ve mutlu günlerimizdeki kutlamalarda, toplumsal birlikteliklerimizde, trafikte sinirlenince, en ufak tartışmalarda ve şiddetin egemen olduğu ortamlarda bireysel silahlarla işlenen cinayetler en sevdiklerimizi, en yakınlarımızı, akrabalarımızı, komşularımızı, arkadaşlarımızı, öğrencilerimizi, çocuklarımızı, bebeklerimizi bizlerden koparıyor ve onları sonsuzluğa uğurluyoruz.
Silahların ve kurşunların adres sormadığı olaylar yüzünden en yakınlarımızı kaybediyoruz.
Elyazması mektuplar yakınlarını bireysel silahlar sonucunda yitirmiş insanların hasret mektuplarıdır.
El yazması mektuplar; geçmişte veya günümüzde yaşadığınız veya tanık olduğunuz herhangi bir bireysel veya toplumsal sorunu aramızdan ayrılmış bireysel silahlarla işlenmiş cinayetler yüzünden yaşamdan koparılmış sevdiğiniz yakınınızla karşılıklı sohbet edercesine, olup bitenlerden haber verir gibi, yanınızda olmadığı ve gelemeyeceği için mektup yazarak duygularınızı, hasretinizi, görüşlerinizi, düşüncelerinizi paylaşarak kaleme aldığınız mektuplardır.
Ateş düştüğü yeri yakar ama acılar paylaşılmakla azalır. Acıları, hasretleri, özlemleri, görüşleri, el yazması mektuplarla hem yitirdiğiniz yakınızla ve bizlerle paylaşarak başkalarının aynı acıları yaşamamasına, daha yaşanılır, daha mutlu, barış içinde, çatışmasız ve güven içinde yaşadığımız bir toplum yaratılmasına katkıda bulunabilirsiniz. 
Artık unutulan mektupları ve mektup yazmayı yeniden hatırlamak istiyoruz.
Yakınlarımızın yanıt vermesi mümkün olmasa bile onları el yazması mektuplarımızla yaşatmak, anıları çoğaltmak ve paylaşmak, onları anmak, yaşanabilir bir dünya yaratmaya katkıda bulunmak için el yazınızla mektup yazmaya çağırıyoruz.
Poster

Seçici Kurul Üyeleri

Dr. Ayhan Akcan (Psikiyatrist, Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi)
Nazire Dedeman Çağatay  (Umut Vakfı Kurucu Başkanı)
Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu (Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı)
Av. Fikret İlkiz  (Umut Vakfı Seçilmiş Mütevellisi ve Yönetim Kurulu Üyesi)
Ercan Kesal  (Hekim, Sinema Oyuncusu, Yazar)
Celal Üster (Cumhuriyet Gazetesi ve Cumhuriyet Kitap Yazarı ve Çevirmen)


Başvuru Formu
Buraya Tıklayınız