22. Bireysel Silahsızlanma Ödüllü "Yaşama Hak Tanıyın" El Yazması Mektuplar Yarışması

Açıklama
Bireysel silahsızlanmaya dikkat çekmek amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz, ancak geçen yıl ülkemizde yaşanan olağanüstü olaylar nedeniyle ertelemek zorunda kaldığımız 22. Geleneksel Ödüllü “Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın” konulu El Yazması Mektuplar Yarışması’nı bu yıl yeniden düzenliyoruz…

Yarışmayı ertelemek zorunda kaldığımızda; katılmak için mektup gönderenlere “mağdur olmamanız için yarışma gelecek yıl yapıldığında mektuplarınızı geçerli sayacağız” sözü vermiştik. Ve sözümüz gereği bu mektupları da yeni katılımcıların mektuplarıyla birlikte Yarışma Jürisinin değerlendirmesine sunacağız… Katılımcılara ve yeni katılımcılara duyururuz. 
Konu
Herkesin mutlu ve huzurlu bir toplumda, korkusuzca ve güven içinde yaşama hakkı için “bireysel silahlanma” sorunuyla mücadele etmek Umut Vakfı’nın öncelikli görevlerindendir. 
 
Ülkemizde, düğünlerde, asker uğurlamalarında, spor karşılaşmalarında, sevinçli ve mutlu günlerimizdeki kutlamalarda, toplumsal birlikteliklerimizde, trafikte sinirlenince, en ufak tartışmalarda ve şiddetin egemen olduğu ortamlarda bireysel silahlarla işlenen cinayetler, yaralanmalar; en sevdiklerimizi, en yakınlarımızı, akrabalarımızı, komşularımızı, arkadaşlarımızı, öğrencilerimizi, çocuklarımızı, bebeklerimizi bizlerden koparıyor ve onları sonsuzluğa uğurluyoruz. Veya ömür boyu izini taşımalarını yaşıyoruz.
 
Silahların ve kurşunların adres sormadığı olaylar yüzünden en yakınlarımız mağdur oluyor veya onları kaybediyoruz. 
 
Elyazması mektuplar yakınları bireysel silahlar sonucunda mağdur olmuş veya yitirilmiş insanların  mağduriyet ve hasret mektuplarıdır.  
 
El yazması mektuplar; geçmişte veya günümüzde yaşadığınız veya tanık olduğunuz herhangi bir bireysel veya toplumsal sorunu, yaralanmış, sakatlanmış, bireysel silahlarla işlenmiş cinayetler yüzünden yaşamdan koparılmış, sevdiğiniz yakınınızla karşılıklı sohbet edercesine, olup bitenlerden haber verir gibi, yanınızda olmadığı ve gelemeyeceği için mektup yazarak duygularınızı, hasretinizi, görüşlerinizi, düşüncelerinizi paylaşarak kaleme aldığınız mektuplardır. Suya değil, beyaz kağıda yazılmış geçmiş ve geleceğin mektuplarıdır…
 
Ateş düştüğü yeri yakar ama acılar paylaşılmakla azalır. Acıları, hasretleri, özlemleri, görüşleri, el yazması mektuplarla hem mağdur veya yitirdiğiniz yakınızla hem de bizlerle paylaşarak, başkalarının aynı acıları yaşamamasına, daha yaşanılır, daha mutlu, barış içinde, çatışmasız ve güven içinde yaşadığımız bir toplum yaratılmasına katkıda bulunabilirsiniz.  
 
Artık unutulan mektupları ve mektup yazmayı yeniden hatırlamak istiyoruz. 
 
Yakınlarımızın yanıt vermesi mümkün olmasa bile onları el yazması mektuplarımızla yaşatmak, anıları çoğaltmak ve paylaşmak, onları anmak, yaşanabilir bir dünya yaratmaya katkıda bulunmak için el yazınızla mektup yazmaya çağırıyoruz.
 

Poster
Seçici Kurul Üyeleri
Dr. Ayhan Akcan (Psikiyatrist, Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi)
Nazire Dedeman Çağatay  (Umut Vakfı Kurucu Başkanı)
Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu (Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı)
Av. Fikret İlkiz  (Umut Vakfı Seçilmiş Mütevellisi ve Yönetim Kurulu Üyesi)
Ercan Kesal  (Hekim, Sinema Oyuncusu, Yazar)
Celal Üster (Cumhuriyet Gazetesi ve Cumhuriyet Kitap Yazarı ve Çevirmen)

Başvuru Formu
Buraya Tıklayınız