Türkiye’de Bireysel Silahlanma Sorunu Arama Toplantısı

Türkiye’de Bireysel Silahlanma Sorunu Arama Toplantısı İstanbul Dedeman Oteli’nde Yapıldı.

Türkiye’deki bireysel silahlanma sorununun geniş katılımlı bir ortamda değişik bakış açılarıyla irdelenerek, soruna ilişkin çözüm önerilerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamak amacıyla, 3 Eylül 2004- Cuma günü, Dedeman İstanbul Oteli/Turkuaz Salonu’nda Türkiye’de Bireysel Silahlanma Sorunu Arama Toplantısı gerçekleştirildi.

Bireysel silahlanma sorununun bir tartışma platformunda tüm yönleriyle ele alınması,sorunla ilgili açılımların ve çözüm önerilerinin belirlenmesi ve sonuç raporunun yayınlanması hedefleriyle gerçekleştirilen toplantı 14:00 - 18:00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Sabah Gazetesi Yazarı Ali Saydam’ın Moderatörlüğü’nde gerçekleştirilen toplantının ilk oturumunda İstanbul Barosu’ndan Av. Şeref Dede “Ateşli Silahlar Kanunu ve Yargılamaya Dair Bilgilendirme”, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkan Yardımcısı ve 2. Sınıf Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek “Ruhsatlandırma Prosedürü ve Uygulama”, Düzce Ateşli Silah Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Necati Nurten “Türk Silah Sanayi ve Bireysel Silahlanmaya Yaklaşımlar”,Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timur Demirbaş “Bireysel Silahlanmanın Kriminolojik Açıdan Değerlendirilmesi” konularında tebliğler sundular.

İkinci oturumda ise Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Av. Fikret İlkiz “Medyada Ateşli Silahlar ve Topluma Yansımaları”,Bakırköy Psikiyatri Tedavi ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Dr. Ayhan AKCAN “Ateşli Silah Ruhsatına Başvuranların Kişilik Özellikleri”, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Polat “Ateşli Silahlar ve Adli Tıp ve Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Mustafa Tören YÜCEL “Ateşli Silahlarla Mücadelede Teorik Yaklaşımlar” konularında tebliğler sundular.

Tartışma oturumunun ardından Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman’ın yaptığı konuşma ile toplantı sona erdi.

Türkiye’de Bireysel Silahlanma Sorunu Arama Toplantısı’nın raporu, toplantının ses kayıt çözümlerinin tamamlanması akabinde web sitemizde yayınlanacaktır.